تبلیغات

این مطلب را به اشتراک بگذارید : facebook gplus twitter

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
داستانک به سایه دل مبند

داستانک به سایه دل مبند!
به سایه دل مبند! 

مرد ثروتمندی مرد و ثروتی کلان را برای تنها فرزند پسرش به ارث گذاشت. پسرک جوان که ظرفیت این همه ثروت را یکجا نداشت ، مست و مغرور شروع به ولخرجی و دست و دل بازی نمود. روزی پسر از مقابل شیوانا رد می شد. شیوانا را دید که به همراه یکی از شاگردانش به مرد فقیری در تعمیر و مرمت خانه اش کمک کند. مغرورانه و از سر تکبر نگاهی به شیوانا انداخت و گفت:" استاد! می بینید که برای خوشبخت شدن و به همه چیز رسیدن راه های ساده تری هم وجود دارد! به شما قول می دهم که تا چند سال دیگر تمام این سرزمین را با شانس و اقبال خوشی که دارم تصاحب کنم!" 

شیوانا به خورشید نگاه کرد و سپس به سایه پسر اشاره ای کرد و گفت: " من جای تو بودم به سایه دل نمی بستم!" 

پسر پوزخندی زد و از شیوانا دور شد. شاگرد شیوانا پرسید :" حکایت سایه چیست؟" 

شیوانا گفت:" در هنگام طلوع خورشيد، روباهي از لانه اش بيرون آمد و با حالتي پرتکبر به سايه بزرگ و بندی که خورشید صبحگاهی برایش درست کرده بود نگاه آرد و با غرور فریاد زد که:" امروز شتري خواهم خورد! " 

سپس به راه خود ادامه داد و تا ظهر به دنبال شتر گشت. اما چیزی نصیبش نشد. آنگاه دوباره به سايه اش نگريست و گفت: "آه انگار! يك موش براي من کافی است!" 

زندگی هم گاهی همین بلا را برسر انسان می آورد. وقتی چند صباحی بخت و اقبال پشت سرهم به انسان روی می آورد ، شخص گمان می کند که همیشه سایه اش بزرگ و اقبالش بلند است. اما وقتی چرخ روزگار به شکلی دیگر خود را نشان می دهد ، آن موقع است که فرد قد و قواره واقعی خودش را می فهمد. من اگر جای این پسرک خام و نپخته بودم اصلا به سایه دل نمی بستم."
لطفا نظرتان را درباره این مطلب اعلام فرمایید.
چنانچه از این مطلب خوشتان آمد بر روی آیکن سپاس کلیک کنید
گروه امید ایران
پاسخ }
سپاسگزاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید : facebook gplus twitter

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  داستان کوتاه سایه ی رنگی omidi 0 1,337 2015/02/23، 19:01
آخرین ارسال: omidi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان